Česky
English
Michal Navrátil
Jméno: Michal Navrátil
Datum narození: 5.6.1985
Bydliště: Praha
Záliby: Snowboard, sk8, plavání, běhání, adrenalinové sporty...
Rozhovor:
Jechy: Ahoj Michale. Máš nějakou přezdívku a jak jsi k ní přišel?
Michal: Já si říkám CHANG podle 'Chackie Chan', líbí se mi jeho filmy. Jinak nemám žádnou přezdívku, ale lidi mi říkaji různě: Zevlák, blázen, atd.
Jechy: Jak dlouho se věnuješ skokům do vody?
Michal: Začal jsem skákat od malinka v Podolí. Kolem 7 let mě pouštěli plavčíci na věž s velkejma klukama. Už tam mi říkali že jsem blázen, když jsem skákal ze 7m salto. Jinak do oddilu skoků jsem začal chodit od 12let, to když mě už přestalo bavit plavání :-).
Jechy: Jak dlouho se připravuješ na závody?
Michal: Tedˇ už tak 3 měsíce před závodama, protože jsou v léťě. Přes zimu se spíš udržuju ve formě a jsem na horách. Tréning mám jednou týdně v Podolí, to si tam spíš chodím zaplavat a občas si i skočím.
Jechy: Proč nechodíš trénovat do Podolí pravidelně s USK Praha?
Michal: Asi nechťěji abych je tam rozptyloval. Vyhradili mě možnost skákat ve čtvrtek na hodinu. To mě vyhovuje. Před závodama budu muset chodit alespoň 2x v týdnu.
Jechy: Jaký je tvůj nejoblíbenější skok?
Michal: Oblíbenej skok??? Asi salto na před třeba z 20m, kdy můžu letět volným pádem 10m a pak to začínám balit na nohy :-D.
Jechy: Už sis při skokách někdy pěkně natloukl?
Michal: Tak to se mě povedlo na jednich mezinárodních závodech v Pardubicích. Bylo mě tak 14, byla přestávka mezi závodem a tak jsme si mohli trénovat. Trenérka mi navrhla, že bych se mohl naučit 2,5 salta na zad z 3m prkna. Tak jsem se roztrénovával na prkně 0,5m 2saltam na zad. To jsem dával na jistotu. Po 10-ti minutách mě poslala na 3m prkno, ať jdu na to. Moc jsem se necejtil, ale šel jsem do toho. Dopadlo to tak, že jsem se rozplác na záda o hladinu. Nemoh jsem dejchat a upaloval jsem hned do výřivky. Tento skok jsem už nikdy neskočil.
Jechy: Z jaké největší výšky jsi skákal a kde?
Michal: Bylo to ve Švýcarku z 20-ti metrů.
Jechy: Jako jeden z mála jsi se zúčastnil už pěti ročníků HIGHJUMPU. Můžeš nám říct, který byl podle tebe nejlepší?
Michal: Pro mě byl nejlepší ten první 2001 s quiksilvrem. Otevřeli se mi oči. Z 10m jsem nic nedal, ale houpačka se mi povedla na 1.místo. Měl jsem z toho hroznou radost :-).
Jechy: V ročníku 2001 se ti otevřely oči. Znamená to, že jsis řekl: k tomuto sportu se vrátím a musím v něm pokračovat?
Michal: Určitě jsem si řekl, že se k tomu vrátím. Myslel jsem si, že skoky jsou out-ovy a vubec jsem netušil, že by někdo udělal závody ze skály. A teď jsou i hodně podporovány, díky sponzorům. A to je dobře.
Jechy: Jak jsi se vlastně o skokách Highjump dozvěděl?
Michal: Z jedné hospody, kam jsem docela často chodil v prváku. Potkal jsem tam Kůču, kterej hledal nějaký skokany do vody. Domluvil se se mnou, že bych mohl jet na jeho závody. Tak mě nabral do dodavky. Ani jsem nevěděl kam jedu a po závodech mě zase přivezl. Takže jsem ani nevěděl kde jsem přesně skákal. A těšil jsem se na další závody zase za rok. Další závody jsem si moc užil.
Jechy: Co se ti na závodech HIGHJUMP nelíbí, co by jsi zlepšil?
Michal: Určitě bych zlepšil počasí, které přeje maximálně 1den. Mohla by tam bejt někde trampolína na tréning. Zlepšil bych houpačku, aby kopala víc. Jinak vše ok.
Jechy: Letos jsi obhájil prvenství na závodech highjump. Byl to nádherný souboj mezi tebou a Norem Gunnar Bull-Bergem.
Michal: Obhájil, ale bylo to težký. Bylo hnusné počasí a nechtělo se mi do vody. Gunnar je hustej, házel si tam vruty jako nic.
Jechy: Co se ti honilo hlavou před posledním skokem z 16m, který byl rozhodující? A který mimochodem umíš jako jediný skokan v Čr.
Michal: Chtěl jsem to zabalit, byl jsem hrozně zmrzlej, ale hodně mi pomohli lidi, kteří mě vyhecovali.Rychle jsem si v hlave promyslel skok a šel na to. Na nic jiného jsem v tom okamžiku nemyslel.
Jechy: Přijedeš na další ročník highjumpu?
Michal: Na 100%.
Jechy: Máš letos naplánovaný nějaký nový skok, který by jsi se chtěl naučit?
Michal: V hlavě jich mám hodně. Jenom to chce zrealizovat, snad se z toho něco vyklube.
Jechy: Tak nám prozraď alespoň název jednoho skoku, který se chceš naučit.
Michal: Nejdůležitější je asi stoj na rukou a otočit se o 2 salta. Z 20m o 2,5salta.
Jechy: Letos jsi byl podruhé na závodech Evropy v cliffdivingu ve Švýcarsku. Řekni nám jaký je hlavní rozdíl oproti závodům v Čr?
Michal: Hlavní rozdíl je, že tam je 20m, ale neni tam rozeběh. Stojí se na skále a odrazovej můstek je nastavenej a uplácanej z betonu. Má rozmery 40cm-60cm na 20 metrech a na 15-ti to je 30cm-20cm. Sotva se mě tam vešly nohy.
Jechy: Co by jsi ze závodů v Ch uvítal na závodech Highjump?
Michal: Určitě 20-ti metrovou rampu a pěkné počasí.
Jechy: Ted zabrousíme trošku jinam. Jakou hudbu posloucháš?
Michal: To je spíš podle nálady, tak Hip hop, R'n'B, ska, punk.
Jechy: Tvůj další koníček je snowboarding. Co ti jde lépe skoky nebo snowboard?
Michal: Tak určitě skoky do vody. Na prkně se zatím učím a plánuju i nějaké závody. Na prkně to bude letos moje čtvrtá sezona.
Jechy: Dá se říct, že mají tyto dva sporty něco společného?
Michal: Myslím si, že skoky mají blíž k lyžím. Můžes se odrážet obouma nohoma, který máš vedle sebe. Snowboarding je spiš doplnění ke sk8. Mám rád takové streetové ježdění.
Jechy: S kým nejraději trávíš volno a kde?
Michal: S mojí hodnou pitbullkou v parku.
Jechy: Co nesnášíš? A co máš naopak rád?
Michal: Nesnáším bratříka, kterej jenom zevluje doma a smrdí. Rád zajdu s kámošema pokecat na pivko.
Jechy: Michale díky za rozhovor, držím palce ať se daří. Chtěl by jsi na závěr ještě něco říct?
Michal: Chci poděkovat mamince, která mě hodně podporuje ve všem co dělám. Dále celému teamu okolo Michale Kučery, že takové super závody zrealizovali. A také sponzorům.
Zpět